100 Saat Yoga Terapi ve Beden Koçluğu Hocalık Modülü

BAŞAK DEEPA YÜKSEL İLE 

BÜTÜNSEL YOGA TERAPİ VE BEDEN KOÇLUĞU HOCALIK MODÜLÜ

100 SAAT

Fonksiyonel Anatomi – Yoga Terapi Uygulamaları – Sinir Sistem Teorileri – Enerji Çalışmaları – Somatik Uygulamalar

NEDEN BU MODÜL?

Bu eğitim ile Yoga Terapi’nin bütünsel unsurlarını teorik ve pratik olarak, güvenli dersler verebileceğiniz formatta, kişiye özgü uyarlayabileceğiniz bilçimde öğreneceksiniz. Başak Deepa Yoga Terapi Eğitimi’ni, üniversitede aldığı 4 yıllık profesyonel sağlık eğitimi ve hastane deneyimleri ile bilimsel alt yapı ile sunacak. Enerjetik ve geleneksel eğitimleri tüm bu bilimsel alt yapının yardımıyla çok daha kolay anlayabilecek ve öğretebileceksiniz. Bu sayede farklı ekollerin, en uygulanabilir seri ve asanalarını, sınıflarınızda güvenle kullanabilecek, kişiye ve duruma uygun doğru asana uygulamaları yaptırmanın mantığını ezberlemeden öğreneceksiniz. Beden yolu ile travmaya somatik yaklaşımı öğrenecek, fiziksel deformasyonu olan kişilerle çalışabilir hale geleceksiniz. Tanılama, gözlemleme ve uygulama alanlarında yoga terapi pratiklerini en iyi şekilde ezberlemeden, kendi serilerinizi uygulayabilir halde eğitimden mezun olacaksınız. Her bir modülü ve buluşması sizi donanımlı birer yoga terapi hocaları yapmak için hazırlanan bu eğitim sonrasında 3 ay süre ile ücretsiz olarak Başak hocadan ve asistanlardan moderatörlük alabileceksiniz.

YOGA TERAPİ NEDİR?

Yoga Terapi; Patanjali yoga geleneğinden gelir. Belirli hastalık ve deformasyonu olan kişilerin, yoga uygulamasını yapabilmeleri için, bedenin yeniden yapılanma gücünü, potansiyelini ve dengesini geri kazanmasında gerekli davranış ve uygulama bütününü sunar. Fiziksel ve enerji sistemleri açısından eksik olanın tamamlanması, fazla olanın dengelenmesi ve bütünlüğün yeniden kurulmasını destekler. Beden; kolayca ulaşabildiğimiz bir kaynaktır, bu yüzden ilk önce bedenle ve nefesle çalışmaya başlarız. Ağrıdan, hastalıktan ya da kronik sorunlardan yola çıkarak enerjiye, organa ve duyguya ulaşırız. Sinir ve kas sitemini eksik olanı tamamlaması için destekler ve yeniden şifa ile yapılandırırız.

“Yoga Terapi’nin postür iyileştirilmesinde ve relaksasyonun sağlanmasında çok yararlı bir sistem olduğunu düşünüyorum.” Prof. Dr. EMEL ÖZCAN – İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
“Yoga Terapi, tedaviye kapsamlı/bütünsel bir yaklaşım sunar, çünkü tüm hastalıkların kökü, hayatın kendisiyle kurduğumuz ilişkiye kadar iner. Bedenimiz ve zihnimiz dengesini yitirip yaşam gücü içimizde özgürce dolaşamadığında hasta oluruz ya da dengemizi kaybedip kronik ağrılar çekeriz.“ Prof. Dr. OM BAWEJA – Hindistan Paramanand Yoga Enstitüsü

——————————————————————————————————————————-

MODÜL SÜRECİ

Modül 4 ana konudan oluşuyor.

1- // Fonksiyonel ve Yapısal Anatomi // Doğumdan başlayarak hareketi oluşturan temel prensipler yoga asana uygulamasında bize rehberlik etmekte. Fizik bedenin deformasyonu enerji bedeni, duyguyu ve davranışı da etkilediği için kişiye özgü farklı beden tiplerini öğreneceğiz. Bedenin yin enerjisi olan eklemlerle, yang enerjisi olan kas ve kemik dokularını inceleyeceğiz. 3 boyutlu sunumlar, anatomi atlasları, iskelet maketleri ve videolar ile öğrenme süreciniz desteklenecek.

2- // Fiziksel Deformasyonlara İyileştirici Yoga Terapi Yaklaşımları // Omurgamız bizim en önemli kaynağımız ve yaşam merkezimiz. Burada oluşan en ufak bir deformasyon tüm sistemin kademeli olarak bozulmasına yol açıyor. Bu bölümde bilimsel, enerjetik boyutunu ve yapılan araştırmaları inceleyeceğiz. Üst beden ve alt beden olarak iki bölüme ayıracak, bel, boyun ve diz sorunlarını merkezde tutacağız. Bedenin diğer yapılarını ise bu bakış açısıyla değerlendirip vaka çalışmaları yapacağız. Siyatik, ileri yaş, skolyoz, düzleşmeler, fıtıklar, diz sorunları, fibromiyalji gibi majör sorunlarla ilgili çalışacağız. Terapi alanında birer ekol olan önemli hocaların terapi serilerini öğreneceğiz.

3- // İhtiyaca ve Temaya Uygun Ders Oluşturabilme // Hoca ve uygulayıcı olarak parçadan bütüne, bütünden parçaya bağlantılandırabilme becerisini kazanabilmemiz çok önemli. Hangi asanayı hangi durumlarda kullanmalı ya da kullanmamalıyız? Element olarak ders serilerini oluştururken enerjetik ve deformasyona yönelik olarak nasıl dengeli ders kurabiliriz? En güvenli şekilde, hem koruyarak hem de öğrenciye sorumluluk vererek bir dersi nasıl oluşturabiliriz. Başak hoca tüm eğitimi bu sorularınızın cevabını alabileceğiniz gibi adım adım organize etti.

4- // Somatik Uygulamalara giriş // Fiziksel deformasyonların oluşması ile birlikte sinir sisteminin yapısı ve dengesi bozulur. Bölgeyi koruma ihtiyacı kas sisteminde dengesizlik ve asimetri yarattığı gibi duygu bütünlüğünde de aksamalara yol açar. Somatik uygulamalarla yeniden yapılanmanın önünü açarız. SEP Travma sisteminin temel unsurları baş etme, fark etme, onarma sürecini içerir. Bu bölümde Peter Levine’ın teorisi ve Tias Little’ın pratiği ile çalışacağız.

Bütünsel Yoga Terapi ve Beden Koçluğu Modülü
( 100 Saat )

1. Modül 60 saat; 3 buluşma 45 saat + 5 derse katılım + 3 gözlem dersi + 2 saat staj dersi + 5 saati ödev ve okumalar ile tamamlayacaksınız.

2. Modül 60 saat; 45 saat teori + 10 saat okuma, ödevler, vaka çalışmaları + 5 saat de stajınız olacak.

———————————————————————————————————————————

/// 1. MODÜL /// 6 BÖLÜM ///

1. BÖLÜM; Ön hazırlık okumaları İlk buluşmadan 10 gün önce elinizde olacak. Anatomiyi kolaylıkla anlamanıza yardımcı olup, ilk buluşma için alt yapıyı oluşturacak.

2. BÖLÜM; Birinci Buluşma //
• Doğumdan başlayarak bugüne kadar hareketi yaratan temel öğeler.
• Omurga biyomekaniği
• Yapı korelasyonları, beden farklılık testleri ve gözlem
• Birbirine bağlı yapıların işleyişi (kinezyolojik yaklaşım ile)

3. BÖLÜM; Bireysel ve grup çalışmaları. Kişisel gözlem, bireysel pratiğin derinleşmesi. İkinci buluşma ön okumalarının tamamlanması.

4. BÖLÜM; İkinci buluşma //
– Asana serilemeleri / Üst Beden
– Bedenin yaşamsal kavisleri, Çİ ve Prana bağlantıları
– Lomber ve servikal sorunlarda iyileşme mekanizmaları, terapötik uygulamalar ve tamamlayıcı yoga terapi uygulamalarına giriş.
• Seri oluşturma, ders teması oluşturma çalışmaları
• Ders öğretmede yaklaşımlar ve destek malzeme kullanımı

5. BÖLÜM; Ödev. Bel ve boyun ile ilgili grup çalışması asistan ile buluşma, ders gözlemleme, ders katılımların tamamlanması.

6. BÖLÜM; 3. Buluşma //
• Asana serilemeleri / Alt Beden
• Kalça, diz, ayaklar ve ayak bilekleri
• Beden koçluğu uygulamaları ;analiz etme, ihtiyacı belirleme ve motivasyon sağlama, dersi derinleştirme ve güvenli kılma
• Seri oluşturma, ders teması oluşturma çalışmaları
• Ders öğretmede yaklaşımlar ve destek malzeme kullanımı

——————————————————————————————————————-

/// 2. MODÜL İNZİVA 60 saat /// 

• İleri yaş uygulamaları
• Skolyoz
• Stres için yoga terapi yaklaşımı
• Somatik Uygulamalar
• Meditasyon
• Chanting
• Mudra’lar
• Meditasyonu uygulamaları
• Ders verme ve ders oluşturma, düzeltme pratikleri

İnziva yol ve konaklama ücretleri öğrenciye aittir.

—————————————————————————————————————————

KİMLER KATILABİLİR ? SERTİFİKA KOŞULLARI?
Eğitim herkese açıktır. Yoga eğitmenleri için uzmanlık eğitimi olmasının yanı sıra profesyonel öğrenciler için hayat boyu kullanacakları bilgi ve derinleşme pratiği sağlar. Yoga Eğitmenleri 120 saatlik Yoga Alliance onaylı belgelerini alırken eğitmen olmayanlar için katılım belgesi verilmektedir.

Sertifikayı alabilmek için tüm buluşma ve derslere katılım, ödev, okuma ve staj derslerinin yapılması gerekmektedir. Ödev değerlendirmesinin ardından katılımcılar sertifika almaya hak kazanırlar.

——————————————————————————————————————————

ÜCRET VE ÖDEME SEÇENEKLERİ
Program Ücreti

——————————————————————————————————————————

TANIŞMA DERSLERİ

——————————————————————————————————————————

BAŞAK DEEPA YÜKSEL HAKKINDA

İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Lisansını tamamladıktan sonra, Yıldık Teknik Üniversitesinde Art Management okudu. 2007 yılından bu yana ise profesyonel olarak yoga eğitmenliği mesleğini sürdürüyor. Yoga Terapi ve Çocuk yogası uzmanlık alanları olup bu alanlarda hocalık eğitimleri yapıyor.

Hastanelerde, ortopedi, iç hastalıkları, kadın doğum, ameliyathane, yoğun bakım, psikiyatri ve onkoloji gibi hayati ünitelerinde çok sayıda hasta ve vaka ile çalışmıştır. 2006 yılında yogaya başlamasından bu güne kendi sağlık sorunlarına çözüm getirmek ve öğrencileriyle paylaşmak için alternatif tedavi yöntemleri ile ilgili derinleşmiş ve halen eğitimlerini ve araştırmalarını sürdürmektedir.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Yoga Terapi ve enerji alanında Doğu ve Batı kökenli önemli hocalardan eğitimler almış, 6 ay süren Hindistan, Tayland, Bali seyahatleri sırasında birçok şifacı ve yoga hocasıyla çalışmıştır. Tias Little, Prof. Dr. Om Baweja, Mirca&Gary Kraftsow, Tom Myers, Sarah Power, Edward Clark, Hart Lazer, Aadil Palkhivala, Jill Mller, Julie Gudmestad, Doug Keller, Tiffany Cruikshank ve Godfrey Devereux’tan birebir ve online eğitimler almıştır.

İstanbul Üniversitesi’nde Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ile 500 saat Anatomi ve Fizyoloji Eğitimini tamamladı.
Giriş Seviyesi Ayurveda Eğitimi’ni tamamladı. Fizyoterapist ve doktorlarla ortak çalışmalarını sürdürmekte.

“Tai Masaj” ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı “Eğiticinin Eğitimi” Sertifikası sahibi.
Mimar Sinan Üniversitesi’de Yaşam Koçluğu eğitimini tamamladı.

Tüm dünyada kabul gören, uluslar arası SEP terapist eğitimine devam etmekte, tedavi edici somatik uygulamaları yoga uygulamasıyla birleştirmektedir. Eğitimlerini bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, enerjetik uygulamaları daha kapsamlı anlaşılabilir biçimde sunmayı amaçlamaktadır.

Yıllarca devam ettiği köşe yazarlığının ardından yoga ile birlikte yogayapiyorum@blogspot.com adresinde blog yazıları yazmakta, yaratıcı enerji, resim ve sanat çalışmalarına devam etmektedir. Hazırlanmakta olan internet sitesinde güncel yazılarına Ekim ayı itibarıyla ulaşabilirsiniz.

———————————————————————————————————————————

KATILANLAR NE DEDİLER?

Prof. Dr. EMEL ÖZCAN
İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Başak Hoca sağlık bilgisi, deneyim ve becerilerini, yoga terapi ile bütünleştirerek sevecenlikle öğrencileri için kullanıyor. Guruba çok hakim ve tek tek katılımcılarla ilgilenerek motive ediyor. Dinamizmiyle mesleğindeki farklılıkları, yenilikleri öğrenmek için, kültürlerdeki farklılıkları araştırıyor, öğrendiklerini ise yoga eğiticilerinin yetişmesi için özveri ile paylaşıyor.

——————————————————————————————————
Sosi EKER – Yoga Eğitmeni
Yoga Terapi Eğitimi, bir seyahat gibiydi benim için. Keşiflerle dolu, keşfettikçe heyecanlandıran, mutlu eden. Bedenimdeki uyum ve uyumsuzlukları, alışkanlıkları ve benim için en önemlisi aslında neye ihtiyacım olduğunu keşfetmemi sağlamasıydı. Hoca olarak ise artık öğrencilerimi nasıl güvende tutabileceğimi, ihtiyaçlarını fark ettirebileceğimi biliyorum. Ve bu seyahatin en önemli unsuru şüphesiz rehberimiz Başak Hocamızdı. Bilgilerini cömertçe paylaştı, hep destek oldu güvende hissettirdi ve eğitim bitince gitmedi ve hala rehber olmaya devam ediyor.
———————————————————————————————————————————
Begüm BAĞRIYANIK- Yoga Eğitmeni
Yoga Terapi eğitimi bedenimin, nefesimin, hayatımın daha çok farkında olmamı sağladı. Eğitimin ilk günleri açıkçası hiçbir şey anlamadığımı düşünüyordum, Başak hoca panik yapma eğitim sonunda her şey anlaşılır hale gelecek diyordu. Gerçekten de öyle oldu. Eğitim ezbere dayalı değil, her şeyin nedenini, niçinini öğrenerek, biz anlayana kadar örneklerle açıkladı Başak hocamız. Elbette hayat boyu öğrenciliğimiz devam edecek ama bu eğitim ile hangi yolu izleyeceğim benim için kolaylaştı. Her geçen gün kendimi daha yakından gözlemlediğim ve bu uygulamayı yolumda karşılaştığım öğrencilerimle ve ailemle güvenle paylaşacağım için mutluluk duyuyorum. Başak hocaya hayatıma kattığı güzellikler ve değerli bilgilerini paylaştığı için çok teşekkür ederim.
———————————————————————————————————————————
Sevgen Bengi KIRAN- Yoga Eğitmeni
Başak Hoca’nın rehberliğinde Yoga Terapi eğitimi ile hem kendi bedenimi yeniden keşfettim hem de öğrencilerim için güvenli dersler verebileceğim bilgilerle donandım. Derin anatomi bilgisi, hastalıklara karşı duyarlılıkla yaklaşma ve öğrencilerin hislerini duymayı, onların kendilerini keşfetmesi için alan açmayı öğrendiğim ufkumu açan bir eğitimdi. Minnettarım.