Hamile Yogası ve Doğum Sonrası Yoga Hocalık Programı

Hamile Yogası ve Doğum Sonrası Yoga Hocalık Programı
Gizem Onay Collet ile

Gizem’in aldigi 2 farkli Hamile Yogasi Hocalik Egitimleri ve Anatomi Egitimleri, son 6 senedir edindigi deneyim ve verdigi sayisiz hamile yogasi dersleri ile doguma hazirlik egitmenligi gecmisinden de beslenen bu kapsamlı Program 2 ayri modulden olusuyor.

Her 2 modülü birlikte ya da tek bir modülü almayı seçebilirsiniz. (daha önceden hamile yogası hocalık eğitimi almış olup sadece doğum sonrası yoga hocalık kısmını almayı seçmek gibi)

Her kadın için gerek fiziksel gerekse manevi anlamda büyük değişim ve dönüşümler yaratan hamilelik ve doğum sonrası süreçlerde anne adaylarını yoga pratiği ile desteklemek isteyen kişilere yönelik bu programda detayları ile üzerinde çalışacağımız konular;

– Hamileliğin aşamaları
– Bedendeki değişimler
– Doğum mucizesi
– Pelvis ve perineyi tanımak
– Hamile ve postpartum yoga hocasının nitelikleri ve sorumlulukları
– Güvenli ders planlama ve verme
– Temel hareketler
– Asanalar ve trimesterlere göre modifikasyonları
– Sık görülen rahatsızlıklar ve şifalı asanalar
– Yoga proplarının derslerde kullanımı
– Hamilelikte ve postpartum dönemde pranayama
– Meditasyon
– Ders akışı oluşturma
– Postpartum dönemde bedendeki değişimler ve karşılaşılabilen problemler
– Postpartum dönemde yoga prensipleridir.

Postpartum Yoga kismi postpartum donem yoga prensiplerinin yanisira, Gizem’in Ankara ve Istanbul’da hem Turkce hem de Ingilizce olarak verdigi Pelvik Taban Sagligi ile Diastasis Recti (hamilelikte ayrilan karin kaslari) iyilestirilmesi uzerine hazirladigi calismalari da iceriyor.

28 saati birebir hoca ile pratik ve calisma olup 5 saat ders verme, 5 saat ders gozlem ve odevlerle birlikte egitim toplam 45 saattir.

Eksiksiz katilan; ders verme, gozlem ve odevleri tamamlayan ogrenciler sertifika almaya hak kazanacaktir.

Program 2 haftasonunda tamamlanacak. Toplam 4 gunun, ilk 3 gunu Hamile Yogasi Hocalik modulu icin. 4.gun ise Dogum Sonrasi Yoga Hocalik modulune ayrilmistir.

Hamile Yogası Hocalık Modülü
Doğum Sonrası Yoga Hocalık Modülü

ÜCRETLER:
Her 2 modül birlikte: Nakit :
Erken ödeme İndirimi ile, Nakit :
Hamile Yogası Hocalık Modülü Nakit : 
Doğum Sonrası Yoga Hocalık Modülü Nakit :

Yoga Alliance: Bu program Yogatime İleri Seviye 300 Saatlik Sertifikasyon içinde 28 saat olarak sayılmaktadır.

GİZEM ONAY COLLET:
2007 yılında tanıştığım yoga pratiğimi derinleştirmek ve hayatımda derinlere dokunan bu uygulamayı herkesle paylaşabilmek adına yoga yolunda her zaman bir öğrenci olarak yürüyeceğimi bilerek çeşitli temel ve ileri seviye hocalık eğitimlerine katıldım.
2010
– Zeynep Aksoy ile 200 saatlik Hatha Yoga Hocalık Eğitimi
– Mey Elbi ile Ellerle Dokunma ve Yönlendirme Sanatı Eğitimi
– Wayne Liquorman / Advaita
– Başak Kutlu Atay ve Mey Elbi ile Hamile Yogası Hocalık Eğitimi
2011
– Zeynep Çelen ve Çağ Rical Gürle ile 80 saatlik İleri Seviye Hocalık Eğitimi
– Sudaka ile Meditasyon Kursu
– Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi
– Paul Grilley ile Yin Yoga ve Anatomi Hocalık Eğitimi
– Birthlight Hamile ve Postpartum Yoga Hocalık Eğitimi Part 1-2
2012
– Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi (Asistanlık)
– Janet Balaskas ile Aktif Doğum Eğitimi
2013
– Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi (Asistanlık-Modul 2)
2015
– Ana Plisnic ile Özel Anne&Bebek Yogası Hocalık Eğitimi
2015
– 400 saatlik Dr. Aviva Romm ile Kadınlar için Bitkisel Tıp Eğitimi (devam etmekte)
Yoga eğitimleri ve hocalığımın yanı sıra, hamile yogası hocalık eğitimi sırasında Türkiye ve Dünyadaki doğum ortamları, doğumdaki müdahaleler, kadınların doğum tercihleri ve planlarının önemi hakkında ögrendiğim bilgilerden çok etkilendim ve bu konularda daha derin bilgiler edinip bunları daha fazla kadınla paylaşabilmek, hamilelik ve doğum süreçlerinde anne adaylarının daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilmek ve böylece daha olumlu deneyimlerin yaşanabilmesine katkıda bulunmak adına DOUM’un sunduğu bursla Amerika merkezli Childbirth International’dan Doğuma Hazırlık Eğitmeni olmak üzere eğitim aldıktan sonra DOUM’da Doğuma Hazırlık Eğitimleri vermeye başladım.
Tüm kadınların hamilelik, doğum ve lohusalık safhalarında, saygılı, aile odaklı ve kanıta dayalı bakıma ulaşabileceği bir Türkiye vizyonu ile kurulan Doğana-Doğumda Kadın Hakları Derneği’nin ise kurucu üyesiyim ve bir dönem de yönetim kurulu başkanlığını yaptım. Şu anda ise derneğin denetleme kurulundayım.
8 sene yaşadığım İstanbul’da Cihangir Yoga, Nefess Atölye, Zest Stüdyo ve DOUM’da çeşitli yoga dersleri ve doğuma hazırlık eğitimleri verdim. 2012 yazinda Paris’teki Surya World Yoga Okulu bünyesindeki Ashtanga Yoga Hocalık Egitimi öğrencilerine yönelik Yin Yoga ve Yoga Anatomisi üzerine Workshop vermek üzere davet edildim.
İstanbul’daki koşturmacalı hayattan bunalıp eşimle birlikte kısa bir süreliğine Tayland’a yerleştik. Chiang Mai şehrinde Yin Yoga ve Tao Vinyasa dersleri verdim. Bu sürede geleneksel Çin ve Thai tıbbı şifa teknikleri üzerine eğitimler aldım.
Şu anda ise Mayıs 2014’te müdahalesiz doğal bir doğumla dünyaya gelen bebeğim Flora Maya ve eşim Thomas ile birlikte Ankara’da yaşıyorum.