Deniz Bağan

Merhaba,

Kendimi tanımak için bir yola çıktım. Bu yol farklı hayatlara dokunduğum ve sayısız insanla bağ kurduğum bir yolculuğa dönüştü. 1998 yılında ilk meditasyonuma oturdum. 2001‘de Tai Chi Chuan’la tanıştım ve ilk yoga dersime kadar 3 yıl uyguladım. 2004’te hayatıma giren yoga, rotamı beklenmedik bir şekilde dönüştürmeye başladı. Daha ilk şavasanamda, içimde çok sonraları anlamını kavrayacağım bir ateş uyandı.

Bundan 4 yıl sonra Zeynep Aksoy ile Temel Yoga Uzmanlık Programını tamamladım ve 2009’da yoga öğretmeye başladım. Her nefesimde; kontrolün bir yanılsamadan ibaret olduğunu, aslında her şeyin hep şu anda var olduğunu öğreten yogayı, ben de ulaşabildiğim herkesle paylaşmak için müthiş bir coşku duydum. Bu coşkuyla önceliklerim evrildi ve mühendis olarak devam eden 9 yıllık kariyerim sona erdi.

Erich Schiffmann, Liz Koch, Paul Grilley, David Life & Sharon Gannon, Tias Little, Godfrey Devereux gibi sayısız ustadan eğitimler alırken, hem beden farkındalığım, hem insan olma algım, hem de öğretme biçimim dönüştü. Yolda ilerlerken çok zevk aldığım anatomi bilgimi gittikçe zenginleştirdim ve Yin Yoga pratiğine duyduğum aşkla yoga anlayışım kökten değişti. Birbirinden farklı meditasyon ekolleriyle çalışırken, öz-şefkat ve bilinçli farkındalık (mindfulness) öğretmek üzerinde yoğunlaştım.

Tüm bunların yanında; sinirbilim, farkındalık ve psikoloji esaslarına dayanan, travmanın ötesine geçmek ve insan potansiyelini ortaya çıkarmak üzere çalışan Organic Intelligence programına devam ediyorum. OI programının güçlenme, duygusal ve psikolojik esnekliğini artırma yönünde insanı destekleyen ilkeleri; meditasyon içeriklerim, eğitim verme biçimim ve tüm insan ilişkilerime yansıyor.

2009 yılında kapılarını açan Yogatime’ın kurucu ortaklarındanım. Yogatime’da haftalık yoga dersleri veriyor, 200 saat Temel Yoga ve 100 saat Yin Yoga – İleri Anatomi programlarıyla yoga uzmanları yetiştiriyorum. Yogatime 500 Saatlik uzmanlık yolunun lider eğitmeniyim. Liz Koch ile 6 yıla yayılan eğitim süreci, inzivalar ve içsel harekete yönelik kişisel çalışmalarım beni Psoas dokusunu ve insan varlığına etkisini incelediğim bir dizi keşif programı oluşturmaya taşıdı.

Türkiye’nin ilk Türkçe mobil meditasyon uygulaması “Meditasyon App”in yaratıcı ekibinde yer alıyorum. Şu anda dünyada 5 dilde 1.8 milyon üyeye meditasyonu ulaştıran uygulamamızın içerik yönetimini yapıyor, metinlerini yazıyor ve Türkçe’de seslendirme aşamalarını keyifle sürdürüyorum.

Bir araya gelip yoga öğretme fırsatı bulamadığım kişilere yoga derslerimi ulaştıran dijital platform Yoga Uni’de Hatha yoga, Yin yoga ve Psoas üzerine dersler veriyorum.

Mutlu bir kız çocuk annesiyim. Kızımla yolculuğumdan sonra beni en heyecanlandıran ve hayatıma anlam katan şey; konuşarak ve yazarak, artık öz bilgim olan her şeyi aktarmak.

Geçiciliğin farkındalığıyla, şefkatle ve sevgiyle; paylaştığım, keşfettiğim, şükrettiğim, ürettiğim, hissettiğim bir yolda ilerliyorum. Birlikte yürümek dileğiyle.

Kalbimle