Deniz Egemen

1999 yılında İTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 2000 yılında yüksek lisans/ MBA eğitimim için Amerika’ya gittim ve yaklaşık 6 yıl Amerika’da finans alanında çalıştıktan sonra Istanbul’a döndüm. 10 yıl özel bir bankada Yatırım Bankacılığı alanında çalıştım ve daha sonra özel sektörde finans alanında çalışmaya devam ettim.

Üniversite yıllarımda scuba dalış yapmaya başladım ve sanırım ilk nefes farkındalığım suyun altında başladı. Çok sevdiğim sualtı dünyasında güvenli bir şekilde uzun zaman geçirmek için sakin ve uzun nefesler gerekiyordu. Üniversiteden makina mühendisi olarak mezun olurken, aynı zamanda scuba dalış eğitmeni de oldum.

Çalışma hayatım süresince uygun zamanlarda dalışa devam ederken, rüzgar ve dalga sörfü yapmaya ve düzenli yüzmeye başladım. Zamanla yüzdüğüm mesafeler uzadı; özel rotaları olan açık su yüzme yarışlarına katılmaya başladım. 2013’ten beri Istanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı, Kaş-Meis ve Aquamasters Marmaris-Bodrum gibi güzel parkurlarda açık su yarışlarına katılıyorum ve yarışları yaş grubumda güzel dereceler ile bitiriyorum.

Uzun yıllar, yaptığım sporları dengelemek için yoga derslerine katıldım. Amacım biraz esnemek, güçlenmek ve yaşadığım sakatlıkları iyileştirmekti. Yoga pozlarında bedenin hizası neredeyse tüm sporlar için gereken düzgün teknik hizalar ile paralel. Pratiğim arttıkça fark ettim ki yoga sadece vücuduma değil, zihnime ve ruhuma da iyi geliyordu.

Gittiğim spor merkezinde Vedat Hocam’ın ders veriyor olması şansımdı. Vedat Hocam’ın yönlendirmesiyle Kasım 2017’de Deniz Hocam’ın 200 saatlik temel yoga uzmanlık programına başladım. Yaklaşık 6 ay süren bu eğitim benim için harika bir dönüşümdü. Artık yoga ve meditasyon hayatımın vazgeçilmez bir parçasıydı. Yolumda çok değerli hocalardan, eğitim arkadaşlarından ve öğrencilerden kıymetli bilgiler ve hediyeler aldım. Öğrenmenin sonu yok; bu yolda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve bildiklerimi paylaşmak çok keyifli.

Katıldığım eğitimler,
– 200 saat Temel Yoga Uzmanlık Programı, Yogatime, eğitmen Deniz Bağan (Kasım 2017 – Mayıs 2018)
– 60 saat Orta Seviye Yoga, Yogatime, eğitmen Vedat Havlucu (Kasım 2018 – Ocak 2019)
– 15 saat Sekans Oluşturma, Cihangir Yoga, eğitmen İpek Soygür (Aralık 2018)
– 120 saat Yoga Terapi, Yogatime, eğitmen Şebnem Akbulut ve Sevgen Bengi Kıran (Şubat-Nisan 2019)
– 15 saat Patanjali Sutraları ve İleri Seviye Pratik, Cihangir Yoga, eğitmen Chris Chaves (Mayıs 2019)
– 300 saat Alignment Based Yoga Therapy, Luna Alignment Yoga – Thailand, eğitmen Tal Swissa & Arnuad Chartier (Haziran – Temmuz 2019)
– 15 saat Terapi Yoga workshop ve Patanjali Sutraları, Yoga Yolu, Bodrum, eğitmen Zeliha Öztürkkan ve Serpil Öztürk (Ekim 2019)
– 15 saat Iyengar Yoga workshop, Circle Center Yoga, Milwaukee, ABD, eğitmen Fr. Joe Pereira (Ekim 2019)
– 30 saat Meditasyon Modülü, Yogatime, eğitmen Deniz Bağan (Aralık 2019)