Hümeyra ile Osteopati Seansları

Hümeyra ile Osteopati Seansları

Biyografi

1986 Ankara doğumluyum ve Alanya’da büyüdüm. 2008 yılında Pamukkale Üniversitesi, Fizyoterapi Bölümü’nden (4 yıl) mezun oldum. 2014 yılında TIFAO Osteopati Okulu diploma programı (5 yıl), 2014 yılında DGS Academy, Dry Needling (1 yıl) diploma programı, 2017 yılında Natura Foundation, Klinik Psikonöroimunoloji (1,5 yıl) eğitimlerini tamamladım. Bu süreçte yoga ile tanışıp, 2016 yılında Zeynep Aksoy’dan Yoga Hocalık Eğitimi (Yoga Allianze- 200 saat) alarak, Yoga Eğitmeni oldum. Mesleğime başladığımdan beri birçok kurs, seminer ve kongrelere katılarak her birinden yeni bilgiler kazandım.

Osteopati eğitimiyle birlikte bütüncül düşünmeyi, vücudu bir bütün olarak görmeyi öğrendim. Bu yüzden de hastalarımın sadece ağrılarını yok etmek, rahatlatmak değil, ağrı ve hareket kısıtlılıklarının gerçek sebebini bularak tedavi etmeyi hedefliyorum. Beslenme alışkanlıklarını ve çevre-yaşam şartlarını restore edip, gerekli egzersiz programlarını düzenleyerek kalıcı tedaviyi sağlamaya çalışıyorum.

Ost. Fzt. Hümeyra SAYIM

 

Osteopati Nedir?

Osteopati, vücuttaki tüm sistemlerin birbiriyle olan iletişimini inceleyen bilim dalıdır. Kas-iskelet sistemi, organlar, sinir sistemi ve dolaşım sistemi arasındaki koordinasyonu araştırır, muayene eder ve farklı tekniklerle vücuda uyarılar vererek vücudun kendi kendini tamir etme mekanizmasını aktive eder. Doğru uyarıları doğru zamanda ve doğru süreyle uygulamak çok önemlidir.
Tedavi tamamen manuel olarak uygulanır; myofasial teknikler, nörolojik çekmeler, fasia mobilizasyonları, eklem mobilizasyon ve maniplasyonları, sinir mobilizasyonu.. gibi teknikler kullanılır.

Detaylı muayeneyle vücuttaki tüm dokuların hareket kısıtlılıkları ve fonksiyon bozukluklarını ve bunları oluşturan gerçek nedeni tespit ve tedavi eder. Hareket değerlendirmesi sadece eklem hareketlerini değil sinir iletilerini, beyin-omurilik sıvısı, kan akışları gibi vücut sıvılarının hareketliliğini, organların hareketlerini, fasial ileti ve mobiliteleri..vs kapsar.

Vücudu tüm sistemleriyle bir bütün olarak değerlendirir ve yine bütüncül bir şekilde tedavi eder. Örneğin; bel ağrısı şikayeti olan bir kişide ağrıya sebep olan; sindirim sorunları (kabızlık, şişkinlik, gaz problemleri..), böbrek rahatsızlıkları (kum-taş dökme, mobilizasyon sorunu..), ürogenital sorunlar (yumurtalık kisti-prostat büyümesi, idrar yolu enfeksiyonları..) gibi organ problemleri, postüral stabiliteyi sağlayan kasların çalışmaması, direk travma ya da bel fıtığı olabilir. Amaç ağrı gibi semptomları yok etmek değil ağrıya sebep olan mekanizmayı tespit edip gerçek sebebi ve hastayı tedavi etmektir.

Vücudu 3 ana parametrede inceler;
⁃ Parietal; kas-iskelet sistemi
⁃ Visseral; organlar ve organların çevre doku ve sistemler üzerine etkileri
⁃ Craniosacral; kafa kemikleri, tüm omurga ve kuyruk sokumu kemiğini ve tüm bu sistemler içersindeki beyin zarları, sıvılar, fasyalar, kemikler ve sinir yapılarını içerir.

Klinik Psikonöroimmunoloji Nedir?

Psikonöroimmunoloji (PNI); bağışıklık sistemi, sinir sistemi, sindirim sistemi, hormonal sistemi ile psikolojisi arasındaki bağlantıları inceleyen bir bilim dalıdır. Yapılan araştırmalarda stres, anksiyete, depresyon gibi durumların zihinsel ve çevresel faktörlerin bağışıklık sistemini etkilediğini göstermiştir.
Oluşan herhangi bir kronik hastalık tablosunda, psikoloji, sinir sistemi, bağışıklık sistemi, endokrin sistem, epigenetik, davranış bilimi, beslenme iç içe ve etkileşim içerisindedir. Bunu tüm hastalıklar için düşünebiliriz; kalp-damar hastalıkları, otoimmün hastalıklar, kanser, tip 1 ve 2 diyabet, romatolojik hastalıklar vb. Klinik Psikonöroimmünoloji bu durumlara çok yönlü yaklaşım sergileyerek hastalık tablosunu bozmayı hedefler. Burada hastalığı tetikleyen noktayı bulmak ve bertaraf etmek önemlidir, bu şekilde vücut iyileşmeye başlar. Bu noktada, iyileşme sürecindeki vücudun daha hızlı toparlanması için, bireyin organ ve sistemlerini iyileştirmede gerekli besin ögelerini içeren beslenme programını ve fiziksel aktivite programını düzenlemek gerekir.

Bir hastalık tablosu ele alınırken, bireydeki semptomlar bütüncül olarak değerlendirilir. Bireyin tanısı, hormonal dengesi, ağız sağlığı, bağırsak sağlığı, ağrı durumları, alerjik reaksiyonları, uyku düzeni, çeşitli etkenlere vücudun verdiği tepkiler araştırılır. İnsanın davranışlarının sağlığına, sağlığının davranışlarına etkileri, beslenme biçimi ve durumu, fiziksel aktivite düzeyi, sosyal ilişkileri, sorunlara karşı geliştirdiği çözüm stratejileri vb. gibi ihtiyaç duyulan bilgiler toplanır. Hastalık oluşumunun ilk noktadan son hastalık tablosuna kadarki basamakları belirlenir. Tedavi amacıyla yaşam tarzında ve beslenmesinde değişiklik yapılması gereken noktalar hastanın hayatına kademeli olarak geçirilir.
Psikonöroimmünoloji kişiye özel bir terapi yöntemidir. Normal şartlarda insan vücudu her sorun veya hastalıkla mücadele edecek kadar güçlüdür, eğer bir hastalık sözkonusu ise altında yatan sebepler tespit edilip terapi süreci belirlemek için bir programlama yapılır. Yani daha önceden yaşanmış ve iyileşmemiş veya terapi edilmemiş bir travma olma ihtimali yüksektir,dolayısıyla bu travmanın sebep olduğu durumlar tespit edilir, çocuklukta yaşanan bir korku ileride kendini astma olarak gösterebilmektedir.
PNİ hastalıktan ziyade hastalığın sebebi ve gelişme yollarıyla ilgilenir. Terapide ise hastalığın sebebini ve gelişim yollarını birlikte çözer. Semptomatik değil sebebe yönelik terapi yapar.

PNI’nin kullanılabileceği durumlar;
– Kilo kontrolü
– İnsülin Direnci
– Depresyon
– Kronik Yorgunluk Sendromu
– İrritabl bağırsak hastalığı
– Diabet
– Astım
– Alerji
– Migren
– Polikistik Over Sendromu
– Gastrit
– Sedef
– Ankilozan Spondilit
– Romatoid Artrit
– Sistemik Lupus Eritamatus
– Otizm
– Multiple Skleroz
– Ülseratif Kolit
– Chron Hastalığı
– Dermatid
– Psoriasiz
– Ürtiker
– Egzama
– Fibromyalji

Terapi Süreleri ve Ücretleri

60-90 Dakika – 350TL Kredi Kartı, Nakit  300TL