Senem Kalender

Çocukluğundan beri insana, insana ait olana, geçmişe, bilinmeyene, görünenin ardında saklı olan gizeme dair ne varsa ilgi alanına girmiş olan Gayatri Senem Kalender arkeolog olma hayalleri kurarken 1985 yılında kendini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü öğrencisi olarak buldu ve bedenle, bedensel ifade ile ilişkisi de böylelikle başladı. Bale öğrencisi olarak da ilerleyen yıllarda, bedenin daha özgür kullanıldığı çağdaş dans modeline kendini ve bedenini daha yakın hissetti. Üniversite döneminde işin sahne arkasına yöneldi ve yine aynı Konservatuvarda Koreoloji/ Koreografi bölümünü birincilikle bitirerek bedensel analiz konusunda uzmanlaşma yoluna girmiş oldu.
Mezuniyetinden sonra tekrar sahneye dönerek ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda dans etmeye, bir taraftan da Devlet Tiyatrolarında sahnelenen oyunlarda koreografi yapmaya başladı. Geçirdiği bir kaza sonucu, kariyerini tekrar inşa etme yoluna girdi ve sahne arkası, eğitmenlik alanlarına ağırlık verdi.
H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümünde Yüksek lisansını tamamladı ve aynı okulda Bale Bölümünde Dans Tarihi ve Tiyatro ve Opera-Şan bölümlerinde de hareket dersi vermeye başladı. Oyuncular ve dansçılarla yaptığı çalışmalarda bedenin sınırsızlığını ve ruhu yansıttığını daha derinden gözlemleyen Gayatri Senem bedensel eğitimini zenginleştirmek adına Yoga ve dansçılık yıllarından tanıdık olduğu Pilates eğitimlerini almaya başladı.
Deneyimleri ve eğitimleri sayesinde özellikle omurga rahatsızlıkları üzerinde uzmanlaştı. Bu konuda Pilates eğitmenlerine yönelik bir eğitim programı oluşturdu ve çeşitli merkezlerde bu eğitimi uygulamaya başladı.
Derslerinde ve özel hayatında büyük yer alan mantralara olan ilgisi nedeniyle Seda Bağcan’ın mantra çalışmalarına katıldı. 2015 yılında, Korfu adasında, Deva Premal ve Miten tarafından gerçekleştirilen, Gayatri Festivale katılarak mantralar konusunda derinleşme yoluna girdi.
Kızının ismi olan ve “yunuslara rehberlik eden yıldız” anlamına gelen Mira ve An’da kalmak fikrinden yola çıkarak; “MirAnda” adını verdiği bir atölye çalışması üretti. Canlı perküsyon ve etnik nefesliler eşliğinde yapılan Yoga-Pilates-Doğaçlama Dans üçlemesinden oluşan MirAnda katılımcıların bedenlerinin sınırsızlıklarıyla tanışmasını ve kendi rehber yıldızlarını keşfetmelerini sağlayan çok keyifli bir çalışma olarak fırsat oldukça tekrarlanıyor.
Aynı zamanda “Mastery Academy Of Chinese Metaphysics” sertifikalı Feng Shui uzmanı olan Gayatri Senem, halen İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinde Kondüvitlik görevinin yanı sıra, bireysel ve grup Yoga ve Pilates dersleri ve eğitim programlarıyla bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya devam etmektedir.
Gayatri Senem; dans, koreografi, doğaçlama, yoga birikim ve deneyimleri ile bir araya getirdiği yoga tarzı “Gayatri Yoga” ile katılımcıları, bedeni aracı olarak kullanarak hayatla akış halinde olan bir dansa davet ediyor.

Sertifika ve Diplomaları

– 2006 Hümeyra Tümay- Mastery Academy Of Chinese Metaphysics Feng Shui 1 &2
– 2006 Vivekananda Yoga Üniversitesi Yoga eğitmenliği 200 saat
– 2007 Monika Münzinger Üst Gövde (Boyun, Ense, Göğüs) Eğitimi 12 saat
– 2008 Balance Body PILATES Mat&Reformer 1&2
– 2009 Balance Body PILATES Chair
– 2009 Balance Body PILATES Ladder Barrel & Step Barrel
– 2009 Cihangir Yoga Banu Çadırcı Yoga Terapi Eğitmenliği 90 saat
– 2012 Access Bar Cosmic Face Lift
– 2013 Fu Wei ile Omurga rahatsızlıkları için Qigong Eğitimi

Workshoplar
2007 Esra Banguoğlu ile Mide ve Kalp çakra Kundalini yoga workshop 2 gün
2007 Alexis Kresepi – Ashtanga
2008 Dylan Bernstein – Ashtanga
2009 Sharon Ganon & David Life- Jivamukti Yoga workshop 2 gün
2014 Gurmukh Kaur Khalsa – Kalp çakra
2014 Seane Corn – Detox Akışı
2015 Cat-Alip Douglas – Jivamukti
2016 Çetin Çetintaş – Handstand çalışması
2016 Deniz Bagan Özogul – PSOAS Farkındalık Workshop
2016 Todd Tesen – El duruşları
2016 Sianna Sherman – Mythic Yoga Flow 4 gün